Ruhsal & Duygusal Engelli Bireylerle İletişim

Ruhsal duygusal hastalıklar, genel olarak duygu düşünce ve davranışlarında normalden farklı görüntüler olması nedeni ile kişinin günlük yaşam aktivitelerini tamamlamada, kişilerarası ilişkilerinde devam ettirmede güçlük yaşaması olarak tanımlanabilir. Duygu düşünce ve davranışlarda yetersizlik, tutarsızlık, aşırılık ya da uygunsuzluklar bulunmaktadır. Bu özellikler; sürekli ya da yineleyici olup, bireyin uyum ve işlev düzeyinin bozulmasına yol açar.

Ruhsal & Duygusal Engelli Bireylerle İletişimi Kolaylaştırmak İçin;

  • Kişinin kullandığı ilaçlar konusunda bilgi edinmeye çalışın, kullandığı ilaçların yan etkileri olabilir. Bu bilgilendirme kişinin durumunun sizin tarafınızdan anlaşılmasını sağlayacaktır
  • Ruhsal duygusal engelli olan kişilerin zeka sorunları olduğunu düşünmeyin. Depresyon gibi bazı durumlarda düşünceler yavaşlamış olabilir, buna karşın ruhsal sorun her zaman zeka sorunu ile birlikte gitmez.
  • Ciddi derecede ruhsal sorun yaşayan kişiler duygularını ifade etmede, kendilerini anlatmada zorluk yaşadıklarını göz önünde buludurun, anlaşılır ve net biçimde iletişim kurun. Örneğin onu birçok seçenek arasından tercih yapmaya zorlamak yerine, net bir soru sormak veya istekte bulunmak iletişimi kolaylaştıracaktır.
  • Bir işi yaparken onu motive etmek için takdir ettiğinizi gösterin.

İletişim formu

Demo Talep formu

Konu